10 справ одночасно: багатозадачність і баги людського мозку | Альтернатива

10 справ одночасно: багатозадачність і баги людського мозку

Часто роботу людської психіки порівнюють з роботою комп’ютера. В обох випадках існують певні обмеження, про які вам важливо знати, щоб продуктивність була висока. Розповідає Андрій Беловешкін. Про це пише dev.by.

 

Наш мозок складається з два пов’язаних систем з різною спеціалізацією, функції і продуктивність: підкірки і префронтальна кора (лобові частки).

Так, наша підкірці спеціалізована на виживання і має величезний ресурс пам’яті і обсяг уваги, але свідомий доступ до неї утруднений. А ось ресурс наш людська частини мозок – префронтальна кора – обмежено. Але саме префронтальна кора по своїй суті робить нас люди, істоти з самоконтролем, силою волі, вміння вчитися на помилках, здатність до рефлексії, до довгострокових планування і ще безлічі корисних функцій. Біда в тому, що цей відділ мозку еволюційно ще дуже молодий, тому його продуктивність невисока і в ньому вистачає різних багів.

Баг перший: обмежений обсяг

Якщо виконувати ряд однотипний завдання, які задіюють префронтальная кора, одночасно, то вона буде перевантажені і ваша продуктивність впаде. Встановлено, що багатозадачність збільшує частоту помилок на 50% і практично подвоює час, необхідний на виконання завдання. Люди, що працюють в режимі багатозадачності, значно гірше запам’ятовують і фільтрують інформацію, насилу здатні її аналізувати.

Багфикс: відмовтеся від багатозадачності, якщо вам потрібно більше ресурси префронтальная кора: уваги, пам’ять, абстрактне мислення і ін. Але якщо ви одночасно робите щось, за обробку чого відповідають інші області кори, то перевантаження не буде. Наприклад, слухає музику або їде на велосипеді. Кілька автоматизовані дії теж можна робити без шкоди для мозку.

Зрозуміло, чим новіша і незвичний буде для вас якогось справи, тим більше ресурсів «префронталка» воно буде забирати, тому відмовтеся від багатозадачності при освоєнні нових навичок.

Баг друга: сильна чутливість до неконтрольованої і хронічний стрес

Багатозадачність породжує стрес, який в свою чергу послаблює самоконтроль. Префронтальна кора дуже чутлива до стресу, при його високому уровене функції кори послаблюється і керівництво переходить до більш давньої підкірці. На жаль, до вирішення сучасних завдань підкірці не пристосована, і ви можете впасти в розумовий ступор або вести себе як тварина.

Багфикс: якщо ви змушені виконувати багато справ і відчуває, що втрачає спокій, то візьми хоч сама дрібниця під абсолютним контроль. Наприклад, звичайне прибирання столу, ходьба протягом 10 хвилин і ін. Відмовтеся від багатозадачності, якщо ви відчуваєте виражений стрес. Якщо ви розслаблені, то багатозадачність вам не зашкодить, а навпаки, допоможе розвинути префронтальну кору.

Баг третій: кайф послаблює кору

На жаль, але велика кількість «незаслужена» задоволення значно послаблює кора. А багатозадачність, як і цукор або наркотики, здатні стимулювати виділення особливого нейромедіатор – дофамін, надлишок якого створює залежність. Тому в наш час багато людей, які стали просто одержимі многозадачностью і залежать від неї. Такі люди люблять багатозадачність не через продуктивності, а тому що залежать від кайфу зайнятості і безлічі справ.

Багфикс: розрізняйте стану «бути зайнятим» і «мати багато справ». Для цього проведіть «диванний тест»: якщо ви здатні півгодини один без гаджетів просидіти спокійно на дивані, то у вас немає залежності від зайнятості. А також пам’ятайте, що помірна аскеза і мінімалізм позитивно впливають на ефективність роботи префронтальної кори, а надлишок кайфу її отупляє.

    У багатозадачності, як і в пампушках, дуже важливе почуття міри. Надлишок того чи іншого призводить до проблем.

Баг четвертий: енергоємні перемикання

Насправді, коли ви робите дві справи одночасно, ви просто швидко переключаєтеся між ними. Перемикання – це теж функція префронтальної кори і воно дуже енергоємні. Кожне перемикання коштує 10% часу, що виділяється на завдання.

Багфикс: ідеальний час для концентрації на одному завданню становить від 20 до 40 хвилин. Розбийте вашу роботу на подібних проміжки і ви приємно здивуєтеся приростом продуктивності.

Баг п’ятий: шум або сигнал?

Наша префронтальная кора використовує принцип «посилення шуму – придушення сигналу«. Чим чіткіше вами визначені те, що є сигнал (пріоритет) тим легше пригнічується інші шуми. Якщо немає встановленого сигналу, то всі вхідні мають рівний з роботою пріоритет. Так, якщо ви просто сидите без чіткого поняття, що потрібно зараз робити, то вас відволікає будь-яка дрібниця. А ось під час дедлайну вас вже ніщо не може відвернути від роботи.

Багфикс: чим чіткіше ви визначаєте завдання, тим стійкіше буде вашу увагу. У разі багатозадачності сигналів буде декілька і вони будуть конкурувати один з одним. Для кращої концентрації не розпочинайте працювати, не промовивши собі, що конкретно ви збираєтеся зробити найближчим часом. Складання списку завдань з виділенням пріоритетів також відмінно працює.

Таким чином, багатозадачність – це річ з побічними ефектами. Використовуйте її розумно і вона допоможе вам. Але якщо використовувати багатозадачність постійно, будучи в стресі і при освоєнні нових навичок, то вона буде тільки на шкоду.