Фірми автодилери попереджають про обман та фіктивні виграші | Альтернатива

Фірми автодилери попереджають про обман та фіктивні виграші

Черкаси, Звенигородка новини

В українському сегменті інтернету масово підробляють офіційні сайти автомобільних компаній. Аферисти розсилають СМСи про виграш авто, пише “Сегодня

Комерційний директор офіційного дилера Nissan “Автоальянс Київ” Дмитро Деменко звернувся до редакції “Сегодня” – з лютого цього року в їх салон подзвонили і прийшли сотні людей – “переможців” інтернет-розіграшів з вимогою видати машину. У процесі спілкування з’ясовується, що жертви обману отримують смс з інформацією про виграш авто (в полі відправника вказана компанія Nissan, тому повідомлення не викликає підозри) або переходять на “офіційний” сайт (шахраї роблять його максимально схожим на справжній) і беруть участь в акції. Потім дзвонять за вказаною в повідомленні або на сайті телефону і спілкуються з оператором, який переконує в тому, що потрібно перевести на рахунок технічного адміністратора гроші – зазвичай близько 15 тис. грн (відомий нам рекорд – 90 тис. грн).

Renault Kwid - фотографії бюджетного хетчбека зроблені  вперше на дорогах Європи

Renault Kwid – фотографії бюджетного хетчбека зроблені  вперше на дорогах Європи

Такеж офіційне спростування надали в компанії Renault в Україні. Ця компанія заявляє, що не має ніякого відношення до акції і розіграшу 10 автомобілів Renault Sandero Stepway, які заявлені на сайті www.mirauto.info/?q=content/start-super-akcii. Ми продзвонили дилерів інших компаній і зрозуміли, що шахраї прикриваються брендами багатьох відомих виробників. Можна “виграти” не тільки Nissan або Renault, але і Skoda, Citroen, Peugeot, Hyundai, Toyota, KIA і так далі.

Кримінальні новиниСпівробітники автосалонів розповіли, що така схема обману діє вже давно, але зараз дзвінків стало в набагато більше. “У день їх буває по 15-20”, – каже Дмитро Деменко. Психотерапевт Тетяна Назаренко, член правління Всеукраїнської терапевтичної асоціації, говорить, що в кризові часи, особливо після серії стресів, такі як зараз, багато людей перестають критично сприймати ситуацію чим і користуються “ділки-аферисти”. Значимо, що в будь-який момент шахраї можуть використовувати таку ж схему для будь-якого іншого товару, наприклад, відправляти домогосподаркам смс з повідомленням про те, що вони виграли пральну машину або кухонний комбайн.

МЕХАНІЗМ ОБМАНУ

Не потрібно думати, що жертви таких розіграшів – зовсім наївні люди. Шахраї – хороші психологи, які знають, на який гачок можна зачепити. По телефону “переможцю” відразу пояснюють, що за ст. 164.2.8 ПКУ приз оподатковується в 30% від вартості, а податковим агентом є компанія, яка проводить розіграш. Після чого пропонують самим подивитися в законодавство або навіть проконсультуватися у юриста.
Кримінальні новиниЦей аргумент звучить вагомо: за законом, призи дійсно оподатковуються. Брехні додає переконливості і те, що на сайті “акції” є коментарі “переможців”, які нібито вже отримали авто. Потім тих, хто клюнув на обман, просять внести 1700 грн. Їх потрібно віддати нібито за оформлення документів (техпаспорта, номерних знаків, договору). Потім потрібно заплатити “транспортний збір”, “прискорювачу” в МРЕВ, митному брокеру, транспортній компанії за доставку і т. д.: в результаті у жертв виманюють по 10-15 тис. грн. Податок з виграшу (50-60 тис. грн) просять оплатити після того, як надсилають фото машини і копію техпаспорта, виписаного на фізособу, яка перемогла в акції. Після того, як жертва відправляє гроші, шахраї зникають. А обманутий після спілкування з менеджерами автосалонів часто соромиться або не бачить сенсу звертатися в поліцію з заявою про шахрайство.

ОСОБЛИВІ ПРИКМЕТИ ШАХРАЇВ

kradizka-zlodij-maskaМи знайшли близько 30 сайтів, що належать клонам офіційних порталів автодилерів. Їх головна відмінність – адреса. Наприклад, справжній сайт “Автоальянс” — nissan-ask.com.ua, а підроблений — avtoallianse.umi.ru. Інший приклад — сайт автокорпорації “УкрАвто” ukravto.ua: шахраї назвали себе ukravto.co.ua. Логотипи, шрифти, картинки і тексти на псевдосайт такі ж, як і на офіційних. Відрізняються тільки телефони: якщо у справжніх продавців є міські номери, то у шахраїв тільки мобільні. Втім, директор сервісу SmsProm Андрій Пептюк каже, що і міські телефони – не гарантія того, що перед вами не шахрай: їх може замовити у мобільного оператора хто завгодно, причому оформити номер, наприклад, на жителя непідконтрольної території в зоні АТО. Аналогічно і з адресами сайту: будь-хто може замовити собі інтернет-адресу, скопіювавши тексти і логотипи. Більш того, зараз з’явилося багато сервісів, що дозволяють сконструювати сайт за п’ять хвилин, після чого за $ 5-10 “прив’язати” до нього доменне ім’я. Єдиний виняток – сайти з адресою виду “name.ua”: для реєстрації такої адреси потрібно бути власником торгової марки.

Не є також гарантією те, що в смс-розсилки замість номера відправника написаний відомий бренд або назва оператора: є сервіси, які дозволяють вказати номер або слово, які будуть висвітлюватися в поле “відправник”.

ЩО РОБИТИ

Якщо ви не реєструвалися спеціально для розіграшу, то стати переможцем просто так неможливо. І, тим більше, під час акцій ніхто не просить робити внесків (максимум – придбання товару або послуги за 1 грн).

ПОЛІЦІЯ

Черкаси кримінальні новиниФінансовий консультант Сергій Креймер радить після отримання повідомлення про виграш і пропозиції перерахувати гроші (за що б то ні було) відразу звертатися в поліцію з заявою про спробу шахрайства. Особливо оперативним потрібно бути, якщо ви вже зробили перший внесок (навіть якщо це невелика сума). Поліція відразу ж зобов’язана відправити запити до операторам про номери телефону і власника веб-сайту та домену від хостинг-провайдера. На жаль, зазвичай розслідування закінчується нічим, але постаратися варто. Заступник директора з інформаційної безпеки ІТ-компанії IQusion Геннадій Гулак говорить, що технології розвиваються настільки швидко, що навіть якщо слідство не знайшло шахраїв зараз, швидше за все, їх вдасться знайти через кілька місяців, коли у нас повноцінно запрацює кіберполіція.

БАНК

 Не всі знають, що вже перераховані гроші можна повернути. Для цього потрібно з’явитися в банк, реквізити якого вказали шахраї, і написати заяву про те, що його рахунок використовують для шахрайських дій. Банк зобов’язаний буде призупинити всі операції по рахунку до з’ясування подробиць. Після цього потрібно написати заяву про те, що кошти були перераховані помилково і додати до заяви копію квитанції (з каси банку, виписки з інтернет-банкінгу або чека з платіжного терміналу). Часто банки самі виробляють розслідування і повертають гроші без втручання силовиків.

ХОСТИНГ-ПРОВАЙДЕР

Автосалонам, які зіткнулися з такими випадками, також потрібно звертатися до правоохоронців, а також провайдерам, на серверах яких розташовані сайти (дізнатися провайдера можна за допомогою одного з інтернет-сервісів, наприклад, 2ip.com.ua або check-host.net). Подати скаргу можете і ви: провайдери, отримавши таку інформацію, одразу ж блокують сайти шахраїв.