Чим Ілліч бучан задобрив | Альтернатива

Чим Ілліч бучан задобрив

смт. Буки Ctkbot, Буцькі новини, Буцька ГЕС, Буцький каньйон, Черкаська область

Напроти профтехучилища, переменованого наприкінці минулого року на ліцей, бовванить постамент, з якого рік тому скинули пофарбованого під бронзу Леніна, який тицяв пальцем прямо на профтехучилище..

Чому, запитаєте, спрямовував свою длань Володимир Ілліч прямо на цей об’єкт? Може, закликав відвідати училище, яке, до речі, є одним з кращих в області? Чи пропонує освоювати професії, що їх навчають тут? Ні. Все пояснюється дуже просто: тривалий час Буки були районним центром і в цьому приміщенні знаходився райком компартії, навпроти якого й встановили пам’ятник вождю світового пролетаріату.

 Буцькі новини, Буцька ГЕС, Черкаська область

Цікаво, що про його демонтаж, як це було в цілому ряді населених пунктів після розвалу партії, котра уособлювала “честь розум і совість“ нашої і вже трішки не нашої епохи, мова тут довго не заходила. І не тільки тому, що бучани надто мало цікавляться політикою. Швидше всього справа в тім, що багато хто з жителів селища, особливо старше покоління, вважало, ніби свого часу Ілліч таки здорово виручив місцевий люд і, як незаперечний доказ того, покажуть зруйновану і розкрадену до цурки не без допомоги цього ж таки люду гідроелектростанцію, збудовану серед скелястих берегів Гірського Тікича в двадцятих роках минулого століття за ленінським планом ГОЕЛРО.

Буцькі новини, Буцька ГЕС, Буцький каньйон, Черкаська областьТреба сказати, що ще наприкінці шестидесятих років, потому, як Буцький район було ліквідовано, ГЕС повністю обслуговувала Маньківський, частково Жашківський, Тальнівський й Звенигородський райони, при чому загальна довжина її електромережі досягала 1193 кілометри. І коли велінням “згори” ГЕС, як малопотужну в порівнянні з атомними гігантами, прикрили, буцькі дядьки ще добрий десяток років псували настрій районному ( на той час в ході чергової адміністративно-територіальної реформи Буки і ряд навколишніх сіл було вже віднесено до Маньківського району) та обласному начальству. Вони не тільки доводили необхідність збереження і функціонування гідроелектростанції, а й порушували ряд інших важливих проблем, що турбували жителів “буцької зони”, як стало називати районне керівництво землі колишнього вже району. Та так і нічого й не добилися. Більше того, запідозривши населення “провінції” в сепаратизмі, тодішні районні можновладці зробили все для того, щоб бучани не змогли більше нікуди рипатися. Тодішній перший секретар райкому компартії в ході чергової сутички з “сепаратистами”, пригрозив: “ Я зроблю з Буків помийну яму”.

 Свого слова він дотримував, а потому розпочату ним справу успішно довершили інші вожді районного масштабу. Для початку тут було ліквідовано маслозавод, потім в Маньківку перевели пасажирський та вантажний автотранспорт, згодом наказав довго жити місцевий хлібозавод, котрий славився своїми виробами на всю округу.

 Буцькі новини, Черкаська область, Українська Швейцарія

 Та по-справжньому відчули бучани, почім фунт лиха, вже наприкінці дев’яностих, коли декілька разів реформований місцевий колгосп, створений на основі сільгоспартілі «Гуртуйсь, незаможник» знову ж таки не без посилання на ленінські плани колективізації, було ліквідовано. Та так хитро, що люди отримали лише земельні паї, а від майна вчорашнім колгоспникам лишилися тільки металобрухт та порожні тваринницькі приміщення, більшість яких через декілька років перетворилися в руїни. Спробували було шукати бучани управи на місцевих та районних “реформаторів,” проте так нічого й не знайшли. В результаті, окрім всього іншого, безробіття з привида капіталізму стало для них реалією: незабаром воно охопило значну частину працездатного населення. Отож і розбрелися молодші по світу в пошуках роботи, а тим, хто вже відробив своє, залишається лише згадувати давні добрі часи.

Читайте також: Звільнено директора Іваньківського цукрового заводу.