Децентралізації чи кримінальна справа за ініціативу – правову оцінку дасть прокуратура | Альтернатива

Децентралізації чи кримінальна справа за ініціативу – правову оцінку дасть прокуратура

Черкаси, Чорнобай новини

На Черкащині сільські голови коштом бюджетів своїх населених пунктів полатали дороги. Їм «віддячили» відкриттям кримінального провадження. Дев’ятьом очільникам сільрад Чорнобаївського району закидають розтрату коштів. Їм загрожує позбавлення волі до 5 років, пише видання “Ні корупції!“.

У ході децентралізації, минулого року сільські ради почали отримувати додаткові гроші на розвиток територій. Відповідно, сільські бюджети почали збільшуватися.

«Кошти, які почали надходити у бюджети сільрад, можна було виділяти на ремонт доріг не лише комунального значення, а й місцевого. Ми у Чорнобаївському районі одні з перших почали цю справу. І у липні 2015 року, як тільки вийшов цей Закон, провели співбесіди із головами сільрад про виділення коштів на ремонт доріг місцевого значення. Зрозуміло, що це – не першочергові потреби. Але усі повинні розуміти, що від доріг, від транспортної інфраструктури залежить і підвезення дітей до школи і рух автобусів, і багато іншого», – пояснює ситуацію Сергій Джоболда, голова Чорнобаївської райдержадміністрації.

Отож, сільради після консультацій зі Службою автомобільних доріг, відпрацювали механізм, як саме виділяти кошти на ремонт доріг місцевого значення, каже голова Чорнобаївської РДА. Сесії сільрад виділили кошти на ямкові ремонти автошляхів, на капітальний місцевих грошей не вистачило б. Роботи провели, але не у тих обсягах, які передбачали. Встигли на місцевих дорогах по восьми населених пунктах. Решта доріг – у жахливому стані. До цього сільради проводили лише ремонти комунальних доріг, але законодавчо все було врегульовано.

doroga-koleso-rozbyte-dtp
Було заплановано на ремонт місцевих доріг у районі майже два мільйони гривень. Сільради встигли освоїти 700 тис. грн., оскільки ремонт змушені були зупинити через об’єктивні причини. Проти сільських рад, які виділили гроші зі сільських скарбниць на ремонт місцевих доріг, відкрили кримінальні провадження за нецільове використання коштів.

«От вам такий приклад коли справді законодавчо закріплюється, що можна виділяти кошти на місцеві бюджети, але не розуміючи напевне, чи зовсім відсутність положення чи ще щось, що зараз проводиться провадження по даним сільським радам. Це вісім сільрад і одна селищна рада», – підсумовує Сергій Джоболда.

Нещодавно завершилося цьогорічне уточнення бюджетів сільських рад Чорнобаївського району. Після покараної ініціативи з ремонтом доріг жодна сільрада району не передбачила грошей для ремонту некомунальних доріг. «Тому що ніхто, напевно, не хоче по негативному прикладу попередніх колег робити якусь справу», – каже пан Джоболда.

cherk-chornobaj-doroga-jama-koleso

Тим часом, позбавлені вибору власники автівок, продовжують бити машини на аварійних дорогах. На сьогодні лише у Чорнобаївському районі, за офіційно інформацією, 30 тис кв. км дорожного покриття потребує ремонту.

«Минулого року ми чекали задекларованого Урядом створення дорожного фонду. Те, що підприємства, які належить Автодору будуть передавати у комунальну власність районним радам. Те, що ми зможемо виділяти гроші з районного бюджету, те, що сільські ради зможуть виділяти кошти на утримання цих комунальних підприємств. Сьогодні Автодор залишається монополістом щодо виконнання усіх робіт на дорогах, розуміємо нестачу державного фінансування. Але, внісши зміни до законодавства, не розробивши відповідного положення, створили отакий юридичний казус!», – обурений Сергій Джоболда.

cherk-chornobaj-dzobolda

Сергій Джоболда

У районі надіються, що положення про використання цих коштів або методологія будуть розроблені найближчим часом, і при уточненні перевиконання бюджетів за шість місяців сільські ради зможуть виділити кошти на ці дороги. Поки що сільські голови не готові – ризикувати без юридичного супроводу та чіткого алгоритму використання бюджетних коштів вони не будуть.

“З нашої сільської ради 20 тисяч було виділено. Тепер нам висувають звинувачення, що ми нецільово використовуємо бюджетні кошти і нанесли збитки державі цим самим, і я не розумію, чому держава так на це реагує, не сказала нам, за наші нещасні 20 тисяч, що підставили плече їй!”, – каже Раїса Острушко, сільський голова с. Комінтерн (Чорнобаївського району).

А поки триває досудове розслідування. “Усі докази будуть перевірені, вивчені і їм буде надана відповідна правова оцінка”, – повідомляє Олександр Чумаченко, заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури.

doroga-jamy

Загалом, майже усі дороги області – у незадовільному стані. Як повідомляють у Службі автодоріг області, сьогодні ямковістю вражено близько 50% доріг Черкащини, тобто, 335 тисяч квадратних метрів. Начальник Служби автомобільних доріг у Черкаській області Юрій Настенко пояснює, що на ремонт доріг не вистачає грошей. «Протягом останніх років рівень фінансування дорожного господарства області коливається в межах 15-20% від науково-обґрунтованої потреби», – каже Юрій Настенко.

Як вже було повідомлено, люди не вірять чиновникам і вдаються до радикальних мір. Так, днями активісти перекрили проїжджу частину на пішохідному переході біля села Розсішки автодороги “Умань -Гайсин”. Через стан та небезпеку для автомобілів і пасажирів місцеві прозвали її “Дорогою смерті”.

cherk-protest-doroga-uman-xryst

Оскільки ніхто з чиновників на блокувальників уваги не звернув, люди планують наступні такі акції. Кажуть, що протестуватимуть доти, доки їх не почують.

Днями ж керівництво Черкаської області повідомило про те, що роботи на дорогах загального користування місцевого значення співфінансуватимуть з державного та місцевих бюджетів. Відповідний алгоритм залучення коштів на місцях надіслали в усі райони Черкащини.
«Механізм залучення коштів для аварійного ямкового ремонту доріг загального користування місцевого значення розробили в Службі автомобільних доріг області спільно з фахівцями ОДА. Згідно з ним, на умовах співфінансування з державного бюджету на ремонт уражених ямковістю доріг в кожному районі надаватимуть 60 % необхідних коштів, 40 % спрямовуватимуть з місцевих. Як відзначив перший заступник начальника Служби автомобільних доріг у Черкаській області Руслан Якубов, райони можуть спрямувати на ремонт доріг близько 54 млн грн», – повідомляє прес-служба Черкаської ОДА.

«З сільських бюджетів кошти акумулюватимуться на рівні районних адміністрацій, – пояснив розроблений алгоритм Руслан Якубов. – Звідти за розпорядженням голови чи рішенням сесії районної ради Службу автомобільних доріг, як основного балансоутримувача автошляхів Черкащини, визначатимуть отримувачем і замовником робіт. Чітко визначатиметься назва дороги, адресність цього об’єкта та вид ремонтних робіт. По завершенню райони здійснюватимуть оплату.»

Маючи алгоритм, райони, зі свого боку, повинні до кінця наступного тижня запропонувати власний механізм дій на місцях, а також розробити відповідну районну програму, за якою сільські та селищні ради матимуть право надавати субвенції на ремонт доріг до районного бюджету.