«Дикі» альпіністи завдають непоправної шкоди реліктовим скелям буцького каньйону | Альтернатива

«Дикі» альпіністи завдають непоправної шкоди реліктовим скелям буцького каньйону

Каньйон в Буках на Черкащині - маленька Швейцарія, Каньйон в Буках на Черкащині

«Розтиражована» в Інтернеті інформація спортивного порталу «Черкаський спорт» про те, що каньйон в Буках стане місцем проведення студентського чемпіонату України зі скелелазіння на природному рельєфі, мала, здавалось би, слугувати піднесенню місцевого патріотизму та гордості тамтешніх мешканців за своє селище.

Ще б пак – протягом п’яти днів тут мають тривати видовищні спортивні змагання з чотирьох видів скелелазіння: труднощі, швидкість, боулдерінг, багатоборство. Та особливого піднесення з цього приводу в Буках не помітно. Зокрема в селищній раді, яку до речі ніхто з організаторів не спромігся повідомити про чемпіонат, прикидають, скільки різного непотребу доведеться зібрати та вивезти з каньйону та якої шкоди буде нанесено цього разу унікальним за формою скелям зокрема та неповторному ландшафту, більшість природних об’єктів якого оголошено пам’ятками природи.

Водоспад «Вир», каньйон в Буках, Черкащина

Водоспад «Вир»

Статус пам’яток природи ще понад сорок років тому було надано крутим скелям каньйону які на стометровому відтинку найближче підходять одна до одної з обох берегів Гірського Тікича. Саме вони та водоспад «Вир» особливо приваблюють «диких» туристів, які останнім часом аж надто ревно «освоюють» береги Тікича. В результаті заповідні місця з кожним роком зазнають все більшого спустошення. Влітку групи «дикунів» та їхній транспорт щільно, на відстані витягнутої руки, покривають їх . Попелища від численних багать, навіть побіля самої води, пляшки, різного роду склотара та целофанові пакети й обгортки від продуктів вже наприкінці серпня перетворюють чарівну місцину, яку чи то тамтешні, чи то приїжджі романтики називають маленькою Швейцарією, в помийну яму.

БУЦЬКИЙ КАНЬЙОН – МАЛЕНЬКИЙ ФІОРД У СЕРЦІ УКРАЇНИ фото: travel.tochka.net

«Швейцарія», хай і маленька, приваблює і альпіністів. Останні настільки облюбували ці місця, що літньої пори вони ось уже декілька років поспіль розбивають тут свій табір.
«Підкоряючи гірські вершини», вони, як і в швейцарських Альпах, нерідко забивають в скелі сталеві палі. А це призводить до фатальних наслідків: в щілини від забитих паль потрапляє вода, яка завжди, а особливо при різкій зміні температур, призводить до деформації кам’яних порід. Як наслідок, реліктові скелі поступово руйнуються, змінюють свої форми у безмірно коротший період, ніж у звичайному природному середовищі. Тому вже зараз слід суворо заборонити використання смертоносних для буцьких скель паль при будь-яких змаганнях з скелелазіння. Така заборона повинна діяти вже з нинішнього студентського чемпіонату, якщо, звичайно, селищна рада дасть дозвіл на його проведення.

Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

Читайте також: Три відео Буцького каньйону з висоти пташиного польоту.