Із жовтня 2015 року директорів шкіл обиратиме конкурсна комісія | Альтернатива

Із жовтня 2015 року директорів шкіл обиратиме конкурсна комісія

Із жовтня 2015 року в Україні змінено засади призначення директорів шкіл – тепер їх обиратимуть. Інформує Міністерства освіти і науки у Інформаційному бюлетені.

Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №827 Про затвердження Порядку призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності. Це означає, що змінюється процедура обрання директорів шкіл – якщо раніше їх призначала місцева влада на власний розсуд, то відтепер шкільних керівників обиратиме спеціальна конкурсна комісія на відкритому конкурсі. Це допоможе забезпечити прозорість прийняття рішень в системі середньої освіти та підвищити її якість.

Не секрет, що раніше процедура відбору та призначення директорів загальноосвітніх шкіл відбувалася непрозоро і без врахування думки батьків та громадськості. Це не сприяло здоровій конкуренції в системі середньої освіти, а інколи спричиняло конфлікти та протистояння (як приклад можна навести випадок з призначенням директора школи №35 в Чернігові у січні 2015 року).

Відтепер, на вакантну посаду директора школи оголошуватимуть конкурс, а претенденти подаватимуть на розгляд конкурсної комісії, окрім документів про відповідність кваліфікаційним вимогам, ще й мотиваційного листа та перспективний план розвитку даного навчального закладу.

До складу конкурсної комісії входитимуть представники: засновника навчального закладу, педагогічного колективу, громадського об’єднання батьків (батьківського комітету) навчального закладу, представники органу місцевого самоврядування та громадського об’єднання керівників навчальних закладів відповідної адміністративно-територіальної одиниці (міста, району, області). Всі вони матимуть право голосу при прийнятті рішення щодо відбору претендентів. Також в процесі прийняття рішення комісія може консультуватися з представниками інших громадських об’єднань та експертами у сфері загальної середньої освіти – їх голос буде дорадчим.

Таким чином, школи отримають вмотивованих керівників та кращих професіоналів в своїй галузі, які прагнуть розвивати саме цей навчальний заклад і налагоджувати стосунки з представниками батьків та громадськості. В свою чергу, громада та батьки учнів матимуть змогу позитивно впливати та брати безпосередню участь у роботі школи.
Подібна практика вже була запроваджена у деяких школах Києва (всього 22 школи), де директорів обрали на відкритих конкурсах.

Постанова №827 важлива тим, що створює передумови для якісних змін в середній школі і затверджує такі принципи, як прозорість прийняття рішень та автономію навчальних закладів.