Кому муляє очі кількість терапевтичних ліжок в буцькій лікарні? | Альтернатива

Кому муляє очі кількість терапевтичних ліжок в буцькій лікарні?

Черкаси, Буки, Маньківка новини

Сьогодні в Буках тільки й розмов що про перепрофілювання місцевої дільничної лікарні. І це цілком зрозуміло, коли взяти до уваги, що лікарня, переживши революцію, дві спустошливих братовбивчих війни та повоєнні розрухи, є на сьогодні єдиною установою, що залишилася після ліквідації Буцького району, пише Альтернатива.

Лікувальна справа в Буках бере свій початок ще з ХІХ століття. А основи її заклала… графиня Софія Кисельова — одна з дочок уманської красуні Софії Потоцької. Завдяки графині в Буках у 1840-их роках було відкрито лікарню, щорічні витрати на утримання якої — по 325 карбованців сріблом — вона взяла на себе. З травня 1892 року охороною здоров’я жителів містечка та трьох десятків довколишніх сіл опікувався персонал лікарської дільниці, а в квітні 1912 року на надзвичайних зборах Уманського повіту ухвалили рішення про будівництво тут типової лікарні.

Перший камінь у фундамент лікувального закладу, на яке земство виділило 53705 карбованців, було закладено 1 листопада 1913 року. Та завершили будівництво лікарні фактично після лютневої революції. Потому із земської лікарні, вона, одночасно зі створенням у 1923 році Буцького району, cтала районною. І, обслуговуючи понад 12 тисяч тамтешнього населення, мала відповідно терапевтичне, хірургічне, інфекційне, дитяче та пологове відділення.
Після розформування району у 1959 році, вона ще тривалий час вважалася районною, хай і під номером два. І навіть отримавши статус дільничної, лікарня, до штату якої входили педіатр, терапевт, лікар загальної практики сімейної медицини, гінеколог, невролог та стоматолог, продовжувала обслуговувати мешканців Буків та десяти довколишніх сіл. Хоч неодноразово безглузді реформаторські заходи трясли душі медперсоналу та місцевого люду.

Черкаси, Буки, Маньківка новини

Медперсонал буцької лікарні

Так було і на початку 2013 року, коли у обласних та районних інстанціях було заплановано реорганізувати лікарню на медичну амбулаторію з денним стаціонаром з відповідним скороченням штатів. Завирували не тільки Буки, а й Кислин, Багва, Русалівка, Кути, від яких до районної лікарні у Маньківці – від тридцяти і більше кілометрів. Обурювалися люди й в інших селах «буцької зони», як стало називати маньківське начальство населені пункти колишнього району після його ліквідації. Про недоцільність перепрофілювання медичної установи люди досить емоційно говорили на сільських сходах, де були присутні й представники районної влади, писали у своїх зверненнях до Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Міністерства охорони здоров’я України.

Врешті на їхні прохання зважили, запевнивши, що до кінця року лікарні закривати не будуть. А невдовзі, в ході святкування її 100-річного ювілею, помічник-консультант народного депутата Валентина Ничипоренка зачитав перед гостями і буцькою громадою вітання нардепа, в якому були й такі слова: «Дозвольте запевнити, що Буцька лікарня була, є і буде!».

Черкаси, Буки, Маньківка новини

Водій швидкої допомоги Володимир Губень

Проте в міністерстві охорони здоров’я, всупереч запевненню Ничипоренка, не могли змиритися з тим, що в якихось там Буках кількість терапевтичних ліжок аж надто більша аніж в Україні в цілому. А крапку в цій історії поставила постанова Кабінету Міністрів від 25 листопада 2015 року за №1024 «Про затвердження нормативу забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками з розрахунку на 10 тисяч населення». Згідно неї в Департаменті охорони здоров’я черкаської ОДА розробили «Календарний план оптимізації медичних закладів охорони здоров’я області, що фінансуються з місцевих бюджетів області на 2016-2018 роки», в якому йдеться про реорганізацію дільничних лікарень в лікарські амбулаторії з ліжками денного перебування. До перерахованих медичних закладів, на які чекає реорганізація, віднесено і Буцьку дільничну лікарню.

Характерно, що згадана постанова Кабміну за підписом Яценюка як рідна сестра схожа на проект постанови Кабміну, поданої у 2013 році урядом «паперєдніка» Миколи Азарова. І ті ж «причини» перегляду існуючого нормативу лікарняних ліжок. Як ось: «Кількість лікарняних ліжок у закладах охорони здоров’я значно перевищує потребу та аналогічний показник у країнах Європи, що призводить до розпорошення ресурсів та диспропорції фінансування галузі, низької якості медичної допомоги». Як можна віднести цю тираду на адресу Буцької дільничної лікарні, в якій минулого року пролікувалися 3873 людей, з них – понад 360 в стаціонарі. І це при тому, що в лікарні всього 10 стаціонарних терапевтичних ліжок, що їх і хочуть ліквідувати. Їй-Богу, складається враження, що Микола Янович працює радником у Арсенія Петровича. Оце зажили «по-новому»!

Черкаси, Буки, Маньківка новини

Буцька лікарня сьогодні

Зрозуміло, що за реорганізацію взялися не з добра: проблема фінансування медицини набирає все більшої гостроти. Скажімо, для утримання Буцької лікарні в нинішньому році не вистачає 642 тисячі 750 гривень. А це значно більше річного фонду зарплати. В разі перепрофілювання її в медичну амбулаторію нестача коштів була б майже вдвічі меншою. До того ж керівники медичної галузі району переконують, що із перепрофілюванням лікарні медичне обслуговування не погіршиться. Чи так це?

 – Іншого виходу просто немає, – каже головний лікар дільничної лікарні Любов Руденко. – Єдине, що ми можемо зробити в нинішній ситуації, це не втратити того, що набули протягом десятків років. Штат лікарів залишається той самий. Скорочується лише шість посад молодшого медперсоналу, з яких троє – пенсійного віку, а інші троє мають змогу трудовлаштуватися. В нашому колективі – висококваліфіковані медпрацівники. Є досвідчені, є й молоді, проте перспективні. Аби ви знали, як ми їх добирали! Адже не секрет, що працювати на селі, де немає ні житла, ні нормальної соціальної сфери, випускники вишів, у тому числі й медичних, не дуже пориваються…

 Та без проблем не обійтися. Села, які обслуговує лікарня, знаходяться в радіусі 10-20 кілометрів від неї. Як зможуть їхні мешканці, а більшість з них – пенсіонери, скористатися послугами денного стаціонару, тим більше, що автобусне сполучення між селами вкрай незадовільне? Як хворій людині вранці встигнути на лікування, а надвечір дістатися додому? І що в такому разі дасть їй те лікування? І це далекі не всі запитання.

 Між тим, відлік часу вже пішов: кожен день невпинно наближає жителів «буцької зони» до перепрофілювання лікарні. Вже по-новому…

 Феофан БІЛЕЦЬКИЙ

Читайте також: Маньківські лікарі готуються до новосілля.