У Смілі на Черкащині хочуть зекономити на бібліотеках | Альтернатива

У Смілі на Черкащині хочуть зекономити на бібліотеках

Черкаси, Сміла новини - Альтернатива фото BBC Україна

“Динозаврики, ось ця книжка про динозавриків – найулюбленіша”, – показує на книжкову полицю у бібліотеці одинадцятирічний смілянський школяр Олексій Суханов.

Хлопець любить вірші та довідкову літературу. За допомогою книжок із бібліотеки він дізнався багато про життя улюблених динозаврів. Олексій каже, що гортати сторінки йому значно цікавіше, ніж сидіти за комп’ютером.

Таких юних читачів у смілянській філії № 5 центральної міської бібліотеки понад п’ятсот. Бібліотекарі кажуть, що школярі до них ходять щодня, незалежно від пори року. За п’ять кілометрів від центру Сміли у мікрорайоні, де розташована ця книгозбірня, мешкає майже 10 тисяч містян. Дві тисячі людей мають читацькі квитки.

“Мені в іншу складно і далеко буде їздити. Тут бібліотекарі знайомі і добрі. І книжки дуже хороші, ще не всі перечитав. Коли вільні комп’ютери, можна сісти на півгодини”, – розповідає семикласник Костя Панов.

Дітей засмутила звістка про те, що їхня бібліотека незабаром може зникнути.

Закрити чотири із дев’яти міських бібліотек вирішила міська рада Сміли, аби зекономити близько 600 тисяч гривень для бюджету.

Пенсіонерка Наталія Молодцова, яка живе поруч із бібліотекою і ходить сюди більш ніж п’ять років, не може у це повірити.

Черкаси, Сміла новини

Молодцова має електронну книжку, але не уявляє життя і без паперових, фото BBC Україна

“Таку пропозицію могли зробити люди, які не читають книжок. Бібліотека – це ж не лише інформаційний центр. Я маю електронну книжку, інколи читаю в дорозі. Але замінити паперову книгу не може ніщо”, – каже жінка.

У таких філіях, як 5-та, працюють від двох до трьох бібліотекарів, залежно від кількості читачів та книжок. Недавно кількох через економію скоротили.

“Якщо закривають бібліотеки, гріх тоді скаржитися, що люди мало читають”, – каже Любов Богун, яка тут працює.

Основний фонд п’ятої бібліотечної філії – 17 тисяч книжок. Три тисячі з них купили чи подарували благодійники.

Останній рік у бібліотеці через брак грошей зовсім не передплачували періодики. Але побільшало нової художньої літератури – мінкульт надіслав три партії книжок сучасних українських авторів.

Також бібліотекарі беруть участь у різних просвітницьких акціях. Завдяки одній із них нещодавно отримали 10 книг із серії “Невідома Україна”.

При бібліотеці працює інтернет-центр – це грант від іноземної фундації, який виграли власними силами.

“Після того, як отримали сучасні комп’ютери, провели інтернет, відвідуваність зросла утричі”, – розповідає Ірина Огус, директор Смілянської централізованої бібліотечної системи. Зокрема, п’яту філію відвідує щоденно до півсотні смілян.

Черкаси, Сміла новини - Альтернатива

Із 2011 року галузь культури міста, до якої належать і бібліотеки, фінансується лише з місцевого бюджету. Грошей вистачає тільки на 78% усіх потреб.

“Галузь культури – це не тільки бібліотеки, це і музеї, клуби, музичні школи та парк культури. Нестача фінансування примушує до такої реорганізації”, – каже Ірина Бобошко, начальник профільного відділу міськради.

“У нашому місті ідуть й інші реформи. Коли почали реформувати освітню та медичну галузі, громадськість міста говорила, що бібліотек у нас, можливо, забагато. Може, варто спочатку закрити бібліотеки, а вже потім будемо думати про школи, лікарні? На 67 тисяч містян дев’ять бібліотек – забагато. Забезпеченість бібліотечними закладами на 10 тисяч населення найвища в Черкаській області”, – додає вона.

Одна бібліотечна філія коштує місту 120-150 тисяч гривень на рік. Від ліквідації чотирьох бібліотек Сміла матиме до 600 тисяч гривень економії. При тому, що цьогорічний бюджет Сміли становить 381 мільйон гривень.

“Скільки закриємо – це питання будемо обговорювати ще і з керівником бібліотечної системи і громадськістю. Потрібне також погодження міністерства для такої реорганізації”, – каже пані Бобошко.

Що б не вирішили “згори”, читачі ще не реорганізованої бібліотеки кажуть, що будуть боротися за те, аби їхній центр не спіткала доля динозаврів, про яких любить читати Олексій.