Ще раз про єдиний податок для приватних підприємців | Альтернатива

Ще раз про єдиний податок для приватних підприємців

Черкаси новини

Ще раз про єдиний податок для приватних підприємців та особливості роботи на спрощеній системі оподаткування пише газета “Приватний підприємць”.

Спрощена система оподаткування регулюється гл. 1 р. XIV Податкового кодексу України (ПК).

Спрощена система оподаткування – це особливий механізм справляння податків і зборів, що замінює сплату окремих податків і зборів на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 ПКУ).

Підприємець може самостійно обрати для себе таку систему оподаткування доходів, якщо він відповідає певним вимогам і зареєструється платником єдиного податку.

Не можуть застосовувати спрощену систему оподаткування фізичні особи – нерезиденти (п. 291.5.7 ст. 291 ПКУ). Якщо фізособа зареєстрована в Україні як підприємець, вона є резидентом України й має право на загальних підставах застосовувати спрощену систему оподаткування.

Усі суб’єкти господарювання, які можуть працювати на єдиному податку, поділені на чотири групи, три з яких можуть застосовувати фізичні особи – підприємці. Четверту групу можуть застосовувати тільки юридичні особи – сільськогосподарські товаровиробники. Кожна група має свої критерії, в разі дотримання яких можна її обрати.

Які умови роботи в кожній із груп єдинників?

У таблиці наведено основні показники для кожної з трьох груп, передбачених для підприємців.

Основні показники для вибору єдинником групи

Показники

Група 1

Група 2

Група 3

Платники
ПДВ

Неплатники
ПДВ

Обмеження за обсягом доходу за календарний рік

300 000 грн.

1 500 000 грн.

5 000 000 грн. без ПДВ

5 000 000 грн.

Обмеження за кількістю працівників

0

10

Немає обмежень

Дозволені види діяльності Роздрібна торгівля на ринках, побутові послуги (за переліком) Послуги населенню та єдинникам, виробництво, торгівля, ресторанне господарство

Ставки податку Фіксована залежно від виду діяльності: до 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня Фіксована залежно від виду діяльності: до 20% мінімальної зарплати на 1 січня 3% доходу + ПДВ 5% доходу
Ведення обліку Доходів Доходів Доходів і витрат Доходів
Звітність Щороку Щороку Щокварталу Щокварталу
Реєстрація платником ПДВ Ні Ні Так Ні

Не можуть працювати в другій групі підприємці, які:

– надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна;

– провадять діяльність із виробництва, постачання, продажу ювелірних виробів.

Такі підприємці мають право застосовувати тільки третю групу єдиного податку за ставкою 5%.

Платники єдиного податку всіх груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Це визначено п. 291.6 ст. 291 ПКУ.

Для єдинників першої та другої групи ставки податку встановлюються рішеннями місцевої ради у фіксованій сумі на місяць. Тобто податок доведеться сплачувати навіть у тому випадку, якщо звітного місяця доходу не буде.

Максимальна ставка єдиного податку 2017 року для єдинників першої групи становить 160 грн., а для другої групи – 640 грн.

У третій групі єдиний податок сплачується не у фіксованій сумі, а залежно від величини отриманого доходу. Немає доходу – немає й податку. Але при великих оборотах податкові зобов’язання істотно зростають. Під час ведення «витратного» бізнесу (тобто з великою кількістю витрат) застосування третьої групи може виявитися невигідним. У цьому випадку є сенс порівняти умови роботи з умовами загальної системи оподаткування та зважити всі за і проти.

Також звернімо увагу, що з доходу, отриманого з порушенням умов роботи на спрощеній системі оподаткування, єдиний податок сплачується за ставкою 15% (п. 293.4 ст. 293 ПКУ). Така ставка застосовується до:

– суми перевищення дозволеного обсягу доходу для обраної групи;

– доходу єдинників першої та другої груп від виду діяльності, не зазначеного в реєстрі платників єдиного податку;

– доходу, отриманого в разі застосування негрошових форм розрахунків;

– доходу, отриманого від забороненого для спрощеної системи оподаткування виду діяльності;

– доходу, отриманого єдинником першої або другої групи, від забороненого виду діяльності для відповідної групи (наприклад, за надання послуг юрособам – не єдинникам).

Які види діяльності заборонено на спрощеній системі оподаткування?

Перелік видів діяльності, які взагалі не можна провадити на умовах сплати єдиного податку (у жодній із груп), наведено в п. 291.5 ст. 291 ПКУ. Не можуть бути єдинниками підприємці, які провадять:

– діяльність з організації та проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);

– обмін іноземної валюти;

– виробництво, експорт, імпорт, продаж (будь-яку – оптову, роздрібну, комісійну тощо) підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ у ємностях до 20 л, пива та столових вин);

– видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);

– видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;

– діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності страховими агентами, сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними р. ІІІ ПКУ;

– діяльність з управління підприємствами;

– надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню);

– діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, з організації торгів (аукціонів) предметами мистецтва, колекціонування або антикваріату;

– організацію та проведення гастрольних заходів;

– технічні випробування та дослідження (гр. 74.3 КВЕД ДК 009:2005);

– діяльність у сфері аудиту;

– надання в оренду земельних ділянок загальною площею понад 0,2 га, житлових приміщень загальною площею більше ніж 100 кв. м, нежитлових приміщень (споруд, будівель) та/або їх частин загальною площею понад 300 кв. м;

– діяльність страхових (перестрахових) брокерів.

Не переведуть на єдиний податок і суб’єктів господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію єдинником мають податковий борг (крім безнадійного боргу, що виник за форс-мажорними обставинами).

Підприємці зазначають види діяльності, які планують провадити на єдиному податку, у заяві про застосування спрощеної системи згідно з КВЕД ДК 009:2010.

Якщо код КВЕД містить дозволені та заборонені види діяльності, підприємцеві треба зазначати дозволені. Наприклад, код 69.2 «Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування». Діяльність у сфері аудиту заборонено, а у сфері бухгалтерського обліку – ні. Тому підприємець, який надає бухгалтерські послуги, зазначаючи цей код КВЕД, повинен написати вид діяльності, що провадиться, – діяльність у сфері бухгалтерського обліку.

Як застосовується обмеження за кількістю найманих працівників?

Підприємці першої групи не можуть використовувати працю найманих осіб. У другій дозволено мати 10 працівників, які перебувають у трудових відносинах із підприємцем одночасно. У третій групі кількість працівників не обмежена. При цьому єдинники другої та третьої групи не зобов’язані мати працівників і теж можуть провадити діяльність без них, якщо умови їхнього бізнесу це дозволяють.

Під час обчислення загальної чисельності працівників не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та у відпустці до досягнення дитиною передбаченого законодавством віку (тобто трьох або шести років).З 2017 року із загальної чисельності працівників також виключаються особи, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Таким чином, у деяких випадках одночасно в підприємця можуть бути укладені трудові договори й з великою кількістю найманих осіб, але фактично працювати повинно не більше, ніж установлено обмеженням.

Умови перебування в групах єдиного податку можуть змінюватися. Щоб завжди знати про ці зміни й не порушувати умов перебування в обраній групі – дивіться тут.

Що вважається доходом єдинника?

Доходом підприємця-єдинника є дохід, отриманий протягом звітного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі (ст. 292 ПКУ).

До доходу єдинника також включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отримані товари – це «товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку» (п. 292.3 ст. 292 ПКУ).

До доходу єдинника третьої групи – платника ПДВ включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув термін позовної давності.

Для єдинників першої та другої групи правильно визначати розмір отриманого доходу потрібно насамперед для того, щоб установити, чи має він право перебувати на спрощеній системі оподаткування та/або застосовувати її надалі. Єдинникам третьої групи слід знати розмір отриманого доходу також для визначення суми єдиного податку, яку треба сплатити до бюджету.

До складу доходу включається виторг, отриманий від продажу товарів (робіт, послуг).

Під час надання послуг (виконання робіт) за договорами комісії, доручення, транспортного експедирування або за агентськими договорами до доходу включається сума отриманої винагородиповіреного (агента).

Доходом підприємця є й сума отриманих авансів та передоплат у межах його підприємницької діяльності.

Що не включається до складу доходу?

До складу доходу єдинника не включаються:

– пасивні доходи, отримані у вигляді відсотків, дивідендів, роялті;

– суми ПДВ у єдинників третьої групи, зареєстрованих платниками ПДВ;

– суми поворотної фінансової допомоги, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців із дня її отримання;

– суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів соцстраху, з бюджетів або державних цільових фондів, зокрема, у межах державних або місцевих програм;

– суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються єдинникові – покупцеві товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів;

– суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період роботи на загальній системі оподаткування, якщо підприємець помилково включив їх до складу доходу з відвантаження (а не з оплати);

– суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів та єдиного внеску, повернені на розрахунковий рахунок підприємця;

– податки та збори, утримані (нараховані) під час здійснення підприємцем функцій податкового агента;

– суми єдиного соціального внеску, нараховані відповідно до норм законодавства;

– страхові виплати та відшкодування;

– кошти, отримані як компенсація (відшкодування) за рішеннями судів за будь-які попередні звітні періоди;

– суми кредитів.

Якщо підприємець реалізує рухоме або нерухоме майно, яке належить йому на праві власності якфізичній особі, але використовується в його господарській діяльності (це може бути автотранспорт, житлові та нежитлові приміщення, земельні ділянки та інше аналогічне майно), то отриманий дохід не вважається доходом від підприємницької діяльності, не включається до складу доходу єдинника та оподатковується податком на доходи як у фізичної особи. Якщо таке майно продається не суб’єктові господарювання, то за підсумками року треба буде подати до органу ДПС за місцем проживання податкову декларацію про доходи.

У які терміни треба сплачувати єдиний податок та звітувати?

Підприємці першої та другої групи єдиний податок сплачують щомісяця, не пізніше 20-го числа поточного місяця. Єдинники третьої групи сплачують податок щокварталу – протягом 50 календарних днів після закінчення кварталу.

Ставки єдиного податку – 2017

Звітують єдинники першої та другої групи раз на рік –протягом 60 календарних днів після закінчення календарного року. Єдинники третьої групи звітують щокварталу – протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу. Якщо останній день терміну подання податкової декларації з єдиного податкуприпадає на святковий або вихідний день, останнім днем її подання є перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.Крім того, з 2017 року платники єдиного податку мають законне право не подавати декларації платника єдиного податку, якщо у звітному періоді не було доходу.

Як сплачувати єдиний соціальний внесок?

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) (незалежно від групи єдиного податку та величини отриманого доходу) підприємці сплачують у розмірі мінімального страхового внеску за місяць – 22% розміру мінімальної заробітної плати. Але з 2017 року єдинники першої групи отримали право сплачувати ЄСВ у половинному розмірі від мінімального страхового внеску. При цьому й страховий стаж їм за ці місяці буде зараховано в половинному розмірі.

Сплачують ЄСВ щокварталу до 20-го числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Відзвітувати про ЄСВ потрібно один раз за підсумками року – до 10 лютого наступного за звітним року. Граничний термін подання звіту з ЄСВ переноситься, якщо він припадає на вихідний або святковий день.

Від сплати ЄСВ та звіту про нього звільнено тільки єдинників, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують пенсію або соціальну допомогу.

Розмір ЄСВ на 2017 рік

Календар для єдинників першої групи – 2017

Календар для єдинників другої групи – 2017

Календар для єдинників третьої групи – 2017

Чи зобов’язані платники єдиного податку застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО)?

Згідно з п. 296.10 ст. 296 ПКУ платників єдиного податку першої групи звільнено від застосування РРО. Єдинники другої та третьої групи не зобов’язані застосовувати РРО, якщо обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1 000000 гривень. У разі перевищення в календарному році цього обсягу доходу застосування РРО під час готівкових розрахунків обов’язкове. РРО потрібно застосовувати з 1-го числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення.

Водночас із 2017 року незалежно від групи й обсягу доходу зобов’язані застосовувати РРО під час готівкових розрахунків єдинники, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонтові. До технічно складних побутових товарів належать непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, обладнання тощо), які складаються з вузлів, блоків, комплектувальних виробів, відповідають вимогам нормативних документів, мають технічні характеристики, супроводжуються експлуатаційними документами та на які встановлено гарантійний термін. Передбачено, що перелік груп таких товарів визначає Кабмін.

Читайте також: Як правильно продавати свою продукцію через ProZorro – 7 кроків до перемоги.