У Михайлівському лісництві на Черкащині розпочали сезон переробки шишки | Альтернатива

У Михайлівському лісництві на Черкащині розпочали сезон переробки шишки

Уже третій рік поспіль ДП «Канівське лісове господарство» розпочинає зиму турботами про збирання та сушіння насіння для майбутніх лісових культур, про це Альтернативі повідомили у Черкаському обласнму управлінні лісового та мисливського господарства.

У Канівському лісгоспі  на Черкащині вже стало своєрідною традицією – розпочинати зиму з турбот про майбутній посівний матеріал, з якого вже найближчої весни потягнуться до сонця маленькі пагінці сосен. Із 15 грудня у Михайлівському лісництві розпочався вже третій поспіль сезон шишкосушіння. Його вдале проведення дасть змогу навесні мати близько сотні кілограмів цінного висококондиційного посівного матеріалу.

– Цю хорошу справу започаткували в нашому лісництві більше двох років тому. Тепер своїми силами заготовляємо шишки і відразу ж сушимо їх та отримуємо цінне насіння. Ще кілька років тому наш лісгосп з метою отримання посівматеріалу був змушений звертатися за послугами сушіння шишок до Ліплявського (Золотоніський лісгосп) або до Яснозірського (Корсунь-Шевченківський лісгосп) лісництв. Справа то була дуже копітка і досить затратна – шишки заготовляли, потім їх перевозили до вказаних підприємств, далі чекали своєї черги на переробку, потім забирали насіння і, здавши його до насіннєвої лабораторії, аж тоді мали на руках посівний матеріал, – говорить помічник лісничого Михайлівського лісництва Володимир Васильченко.

Перед тим, як обладнати власну шишкосушарку у Михайлівці, канівські лісівники об’їздили сусідні господарства, де вже функціонували такі цехи. Взяли в сусідів-колег на озброєння найцінніше і згодом – втілили задум у діло.

– Сама технологія «видобування» насіння сосни досить складна, – розповідає Володимир Григорович. – Збирати шишки починаємо пізньої осені, продовжуємо ще і взимку. Перші партії шишок сушимо протягом трьох діб – саме цей період є оптимальним для максимального відбору готового насіннєвого матеріалу. Завантажуємо на третину кожен із двох барабанів, де проводиться сушіння. Уже наприкінці першої доби шишки починають «розпускатися», заповнюючи весь барабан, а відтак, починає поступово відділятися насіння.

У приміщенні постійно підтримується температура 50-60 градусів – це оптимальний режим для того, аби досягти максимального виходу насіння найвищого класу якості.

– Ту частину шишок, що чекають ще своєї черги на завантаження у барабани, підіймаємо на горище шишкосушарки та розстилаємо там, аби вони теж підсихали. Для отримання насіння із уже просушених шишок потрібно тільки два дні просушування в барабанах, відтак, економиться час, що в свою чергу зменшує сезон шишкосушіння та напряму зменшує витрати на оплату праці, електроенергії тощо. З метою економії вже використані шишки використовуємо як паливо у тих же печах, над якими розташовані барабани із шишками, – пояснює лісівник.

– Незважаючи на те, що цьогоріч урожай шишок сосни досить низький, сезон їх сушіння ми розпочали у звичні терміни. Переконаний: із завданням із підготовки кондиційного насіння сосни наш підрозділ справиться у визначені терміни та з хорошим результатом. Для цього маємо все необхідне – починаючи із приміщення, обладнання тощо і закінчуючи обслуговуючим персоналом, який уже набув відповідного досвіду за попередні сезони роботи, – зауважує лісничий Михайлівського лісництва Олександр Дяченко.

По закінченню сезону після відповідної підготовки проби насіння будуть відправлені на обстеження до «Українського лісового селекційного центру» до м.Боярка. – Отримавши звідти свідоцтво про кондицію насіння та рекомендації щодо обробки насіння і його подальшого зберігання, матимемо вдосталь власного посів матеріалу забезпечимо потреби лісгоспу в посадковому матеріалі на найближчі роки, – додає він.

Директор Державного підприємства «Канівське лісове господарство» Едуард Симоненко підсумовує:

– Мудрість народна каже: як дбаєш, так і маєш. Такого принципу і ми намагаємося дотримуватися: сьогодні подбаємо про насіння, а завтра матимемо що посіяти та посадити. Справжній господар дбає про урожай цілий рік. І ми цього принципу дотримуємося на всіх циклах лісогосподарської діяльності. Нам часто закидають про те, що лісівники лише рубають ліс. Упевнений – так може говорити лише той, хто далекий від нашої галузі. Адже лісівники в своїй діяльності керуються правилом: зрубай одне дерево, а замість нього посади десять – щоб і дітям шумів ліс. Підтвердження? Будь ласка. Щороку наші лісівники засаджують площі лісів як мінімум на 10 гектарів більше від тих, де проведені суцільні вирубки. І так триватиме доти, доки будемо до лісової справи підходити по-господарськи.

Читайте також:

Лісівники підготували черкащанам 30 тисяч ялинок до новорічних свят
У Черкасах визначено спеціальні місця для продажу новорічних дерев
На Черкащині оголошено полювання за продавцями незаконних ялинок