У приватний рай – на негараздах громад | Альтернатива

У приватний рай – на негараздах громад

Оскандалена на Черкащині птахофабрика ДП «Перемога Нова», яка належить групі компаній ВАТ «Миронівський хлібопродукт» мільярдера Юрія Косюка, не полишає надії розбудову своїх потужностей на Черкащині. «МХП» — нині лідер українського ринку виробництва курятини, а також найбільший експортер м’яса птиці.

Косюк Юрий Анатольевич. Председатель правления ПАО "Мироновский хлебопродукт", Герой Украины

Курячим бізнесменам нині байдуже, що більшість місцевих жителів не хочуть, щоби на їхніх землях зводили птахофабрики.

cherk-racewo-gromada

Люди влаштовують акції, пишуть звернення до компетентних органів та осіб. Більшості, ціною власного спокою та здоров’я, вдається відстояти свої позиції.

kosuk-nasha-riabaТому, змінивши гнів на милість, власники прибуткового бізнесу пішли шляхом найменшого спротиву. Вони вирішили через своїх прихильників на місцях, донести благі наміри, з якими нібито йдуть до селян нашарябівці. Основний аргумент – нові робочі місця, а також розвиток інфраструктури здобутих під пташники територій. За те, що селяни погодять будівництво курників біля села Рацеве, що на Чигиринщині біля узбережжя Дніпра, бізнесмени їх працевлаштують на новому і вже місцевому підприємстві, підтримуватимуть АТОвців, яким потрібні гроші на реабілітацію. До всього благодійники вирішать двадцятилітню проблему водопостачання Орбіти містечка на кілька сотень мешканців, яке як вулиця ввійшло до адміністративних меж Рацівської сільської ради.

cher-romanenko-igor

Як розповідає Ігор Романенко, житель Орбіти, проблеми з водою у містечку виникли майже 15 років тому. До цього воду подавали зі спеціальної свердловини неподалік населеного пункту. «А потім порахували, що з тієї свердловини дуже далеко качати воду на Орбіту, пробили мілку свердловину, де погана-погана вода. Тут вода є, на Орбіті, тіки дуже глибоко і нада бурить камінь, бо вона залягає низько.» – розповідає Ігор. Чоловік прикутий до візка, з дому не виходить місяцями, тож питну воду йому привозять сусіди, знайомі. «Всі люди гуртуються хто як, я прошу людей, шоб мені привозили цю воду із монастиря чи з Вітова. Буває так, шо сиджу і без води. Нам обіцяють тут уже десять років, якшо не більше. То Нібулон Вам зробить, то інші. Обіцяли нам поставить, металозбирач – очищувач такий для води. Це все осталось в минулому.» – бідкається Ігор Романенко.

cherk-racewo-platizka

Вода у кранах тутешніх жителів зовсім не придатна для вживання – тхне залізом, каламутна. Та й для технічних потреб її застосовують украй обережно.

Кажуть, якщо попрати у ній біле простирадло, воно навіки стане жовтим. Тарифи ж на воду для орбітян – захмарні: 140 грн сталої плати у місяць!

Свого часу вирішити проблеми на Орбіті з водопостачанням обіцяла агрокомпанія Нібулон, яка розмістила поряд з населеним пунктом свої потужності. Не склалося.

cherk-racwo-woda«Ніякої підтримки не бачимо. Одні обіцянки і обіцянки. Вони приїжджають, нам порозказують. Просять підождати. Скільки ж можна?. Оце підождіть, воно уже так заколихало. А коли ж жити? Ждать-ждать, а потом умерти!?» – обурений пан Романенко.

Тепер дати поселенню якісну воду обіцяє ДП «Перемога Нова».

«Свердловина або доочистка води – це єдиний вихід. До 2016 року готували технічну документацію на побудову станції доочистки води. Відповідно до державної програми – питна вода. Але, на жаль ця програма не фінансується, не знаю тимчасово чи не тимчасово. Можливо, вона вже просто закрита. І, гроші витрачені на те (25 тис. грн. з бюджету сільради пішло на проектну документацію – Ред.), щоб зробити, але держава це не профінансувала. Скільки б коштували подальші роботи – це закрита тема і нам так просто ці гроші ніхто не дасть. Сама сільрада оплатити такі роботи не може – недостатній для цього місцевий бюджет. Від держави поки що нам допомоги як такої поки що не було.

Зверталися до депутатів різних рівнів. Наприклад, помічник депутата обласної ради Сергія Гури, Володимир Тихомиров теж писав нам запити, ми давали йому різну інформацію щодо води і поки що на цьому все. Обласна рада нам не допомогла і в цьому.

Хто нам обіцяє допомогти, пробити скважину, або зробити доочистку води по Орбіті – це ДП «Перемога -Нова». Це єдині люди, які відповіли нам згодою на допомогу.»– повідомляє Лариса Постригань, сільський голова Рацевого.

«Я не агітую жителів села, бо Орбіта це зараз його частина, щоб вони приймали це ДП «Перемога нова», щоб вони його на руках носили, але справа в тім, що реально допомоги ми, поки що, ні від кого не отримали.» – додає сільська чиновниця.

Нібито ніхто й ні кого не агітував. Втім Рацево стало єдиним село, де зібрали 1200 підписів «за» курники. Більшість активістів-противників сьогодні оскаржують ці списки, збираючи підписи тих самих селян, але вже з позицією «проти».

«Якшо оце все до Орбіти буде застроєне курниками, то води не вистачить на поселення. За різними даними таке підприємство «бере» до 130 кубометрів води» – апелює Ігор Романенко.

cherk-racewo-deputat-silrady

«Це не той інвестор який має прийти на територію Чигиринщини. Це екологічно чиста зона. Нам привозять сюди курники, які не є екологічно чистим підприємством. Це матиме великий вплив на здоров’я людей, екологічно це небезпечне підприємство. Про це ніхто не говорить, говорять про робочі місця. Коли поставлять тут цю мегафабрику, тут не один і три, це за сто курників перешкалює, то це буде катастрофа. Уже, по-тихесеньку, люди начинають розуміть, шо це таке. Люди спілкуються з рідними, знайомими з інших районів області, які вже мають у своїх селах курники.» – розповідає Ніна Мартиновська, депутат Рацівської сільської ради, член ГО «Народна рада Чигиринщини».

volodka-santexnik

«Всі обіщають, депутати обіщають, ну толку нема ніякого. Вони на свої кармани. Вихід – нова свердловина. Проблема – гроші. Досі ніхто не обраховував скільки це все буде коштувати, оце тако всі їздять питають та толку нема.» – каже Володимир (прізвища свого називати не бажає), оператор помпової установки Орбіти.

cherk-racevo-sil-golova

«У нас були збори села, на яких обговорювали питання доцільності і доречності запрошення нового інвестора, ще документації офіційної нам не давали, просто був лист, щоб люди обговорили, чи можливе розміщення цих потужностей за межами цього населеного пункту. Люди дали згоду і люди за, через те, що у нас роботи нема у багатьох, багато сімей розпадається, бо годувальники змушені їхати за корд на заробітки і потім не повертаються, багато людей. які хворіють, не мають можливості самі оплатити своє лікування. Є у нас АТОвці, яким потрібна допомога, але це такі непідйомні для них суми. Одному ось вони уже виділили 17 тисяч. У двох населених пунктах, які входять до сільради, Вітово і Рацево, – до 3,5 тис. мешканців. Офіційно не працює більше половини. Тут будуть не такі потужності, як в інших селах,  тут вирощуватимуть батьківське покоління. На яких площа, що і як саме – на це нема ще офіційних документів.» – зізнається Лариса Постригань.

Знайти інвестора, який би не становив небезпеки для довкілля Чигиринщини, сільські чиновники не бажають. «Не в повноваженнях сільського голови шукати інвестора. Вони звертаються до обласної та районної адміністрації, а потім до нас. – пояснює Лариса Постригань. – Зверталися і інші, зовсім іншого спрямування, але поки нема офіційного листа про наміри. Коли люди нам подадуть офіційні документи, за процедурою буде місяць обговорення. Усе вирішувати людям.»

Черкаси новини

Та чи погодяться місцеві безробітні працювати у пташниках, коли дізнаються про реальні умови роботи? До прикладу, на канівських підприємствах “Нашої ряби”, що також на Черкащині, працюють люди з інших міст та навіть областей, а також… ув’язнені. Про це повідомляє інтернет-видання 04744. Дехто не витримує напруженого ритму роботи.

cherk-kury-nemiscewy

Відтак близько двох сотень канівців через 2–3 місяці роботи на “Рябі” знову стали на облік у Центрі зайнятості. “Миронівська птахофабрика” використовує також працю ув’язнених, яких привозять на підприємство. Канівці не готові працювати в умовах, які пропонують підприємства торгової марки “Наша ряба”, що розташовані на території Канівського району.»

“Ні корупції!”