В Буках згадали про «лампочку Ілліча» | Альтернатива

В Буках згадали про «лампочку Ілліча»

Черкаси, Буки, Маньківка новини

Буцька ГЕС, збудована у 1929 році за ленінським планом ГОЕЛРО на Гірському Тікичі, закрита і розграбована у вісімдесятих роках, давно вже стоїть в руїнах. Тому й не дивно, що звістку про відродження гідроелектростанції корпорацією «Гідроресурс-К», мешканці Буків сприйняли в цілому з ентузіазмом: йдеться ж про престиж селища. І не тільки…

«Гідроресурс-К» має виконати великий обсяг робіт. Передусім доведеться відремонтувати водозливну греблю, пошкоджену льодоходом ще в 1980 році, очистити від намулу та заростів очерету значну частину плеса перед греблею, засмічену на вісімдесят відсотків. Управління водних ресурсів рекомендує також «Гідроресурсу–К» побудувати підпірну споруду – водонапуск з підйомником для забезпечення санітарних витрат води в Гірському Тікичі. Зрозуміло, не має стояти пусткою і саме приміщення ГЕС. Все це певною мірою переважає побоювання деяких бучан, що при введенні ГЕС у дію і спрямуванні води у дериваційну систему, яка живитиме турбіни, тамтешній, відомий далеко за межами району, каньйон обміліє. А це, окрім інших бід, віднадить від нього туристів, а, отже, і зменшить доходи тамтешнього люду від туристичного бізнесу. Проте на черговій сесії Буцької селищної ради представник «Гідроресурс-К» Олена Сіукаєва запевнила депутатів, що гідроелектростанція працюватиме лише пізньої осені і ранньої весни. Влітку, коли вода у річці падатиме нижче фіксованого рівня, ГЕС зупинятиметься.

Черкаси, Буки, Маньківка новини

Депутати повірили інвестору і одноголосно схвалили проект землеустрою. Тож незабаром Буцька ГЕС має отримати нове життя. Чи буде воно таким же безхмарним, як і на початку її існування? Хто зна…

Окремі експерти сумніваються, що, вклавши майже мільйон євро у реставраційні роботи, корпорація запускатиме турбіни ГЕС лише чотири -п’ять місяців на рік. При тому, що, як показує досвід, досі в Україні немає дієвих механізмів ефективного контролю за роботою малих гідроелектростанцій.

Як правило, запуски малих електростанцій супроводжуються рекламними кампаніями щодо користі від них. Як ось: «Висока київська екологічна інспекція у складі академіка, докторів та кандидатів наук вкотре підтвердила безпечність збудованих малих ГЕС на Гірському Тікичі. Зокрема, у висновках пишеться: «Наявність греблі та технологічні процеси Кривоколінської ГЕС не створюють негативні впливи на дорослих риб, а загибель молоді в турбінах не є масштабною і знаходиться на рівні природної смертності. Встановлення додаткових типових рибозахисних пристроїв не потрібне». Ця ж сама комісія рекомендувала почати відновлювальні роботи на дамбі Буцької ГЕС.

Черкаси, Буки, Маньківка новини

Щось подібне чули жителі Звенигородки і ближніх сіл від «академіків з докторами і кандидатами наук» десять років тому, коли Черкаська філія ЗЕА «Новосвіт» заволоділа на аукціоні гідроспорудами тамтешньої занепадаючої ГЕС. При цьому громаді міста було обіцяно перспективу порятунку змілілої водойми та екологічного благополуччя гирла річки Гнилий Тікич. Проте, відремонтувавши водозливну греблю, нові господарі ГЕС поспішили дати перший струм у єдину енергосистему, перетворюючи найчистіші нижні шари води на чималенький дохід, тоді, як верхній шар із синьо-зелених водоростей, що цвітуть на сонці, за браком санітарного зливу, спрямували до міського водогону. Смердюча брудна рідина, що з весни до осені тече з кранів у міських квартирах, обходиться людям у кругленьку копієчку. Тарифи на водовідведення та водопостачання вже давно зашкалюють: вкупі це майже 28 гривень за кубометр. Окрім того, змління річки постійно загрожує нерестовищам риби. Зменшується також кількість диких водоплавних птахів.

Черкаси, Буки, Маньківка новини

У такій ситуації два роки тому урвався терпець в активістів громадської організації «Звенигородський клуб рибалок», які пригрозили: якщо власники ГЕС і надалі експлуатуватимуть Тікич недбало, вони діятимуть радикально і зупинять станцію. Треба сказати, що в Черкаській філії ЗЕА «Новосвіт» зреагували на це і пообіцяли встановити на земляному насипі сонячні батареї. Проект реалізували. Проте проблеми залишилися.

 Відновленням локальних малих гідроелектростанцій інвестори особливо зацікавилися із встановленням у 2008 році так званого «зеленого» тарифу на електроенергію. Завдяки згаданому тарифові, за підрахунками фахівців, окупність таких проектів становить п’ять – сім років. За їхніми ж даними, у 2015 році малі ГЕС України виробили лише 0,15 відсотка від всього обсягу електроенергії, але в грошовому еквіваленті на них припало 0,49 відсотка, тобто втричі більше. Адже один вироблений на малих ГЕС кіловат оплачується державою в сумі 4 грн 74 коп. (НАК «Енергоатом», для порівняння, отримує за кіловат 0 грн 32 копійки).

Черкаси, Буки, Маньківка новини

В Україні, як повідомляє інтернет – видання «Ні корупції», тариф для «зелених» генерацій прив’язаний до курсу євро – інвестор гарантовано отримує дохід. У березні згідно з постановою НКРЕКП, тариф малих ГЕС становив від 3 до 5 гривень за кВт/г,залежно від потужності. Побутові споживачі з 1 квітня сплачують 36,6 або 63 копійки за кВт/г залежно від обсягів споживання.

 Встановлено також, хто інвестував у малі ГЕС та отримує підвищений тариф за згенеровану ними електроенергію. Це переважно колишні чиновники, які працювали в регулюючих органах, або їхні родичі. У лідерах – Олександр Нікіторович, власник двох компаній, які інвестували в ГЕС – ТОВ «Енергоінвест», ЗЕА «Новосвіт». Він, за даними Інсайдера, виробляє 30 МВт електроенергії.

ТОВ «Гідроресурс-К» володіє Олексій Дьяков – він на 11 місці рейтингу з показником 1,07 МВт. Як дослідили журналісти видання «Наші гроші», інвестором «Гідроресурс-К» є Ілля Рафаловський, зять оскандаленого Володимира Гузира – екс-першого заступника генпрокурора Віктора Шокіна. Як пише згадане видання, «Гідроресурс-К» … заволоділа малою ГЕС у селі Криві Коліна Черкаської області і отримала «зелений» тариф до 2030 року».

 І ще один штрих. Допоки жителі Черкащини ще плекають надії на альтернативні джерела енергії, Івано-Франківська обласна рада проголосувала за мораторій на будівництво ГЕС у руслі Дністра на території Прикарпаття. А члени науково-технічної ради Національного природного парку «Дністровський каньйон» висловили здивування й обурення рішенням міністерства екології і природних ресурсів України спорудити каскад з шести гідроелектростанцій у верхів’ї Дністра і надіслали відповідне звернення міністерству екології…

Ми ж, як бачимо, народ покладистий…

Марина ЛЕСЬ