Внаслідок інтенсивного сільгоспвиробництва найближчим часом виснажаться 10% всіх орних земель | Альтернатива

Внаслідок інтенсивного сільгоспвиробництва найближчим часом виснажаться 10% всіх орних земель

За умови продовження тенденції укрупнення агрокомпаній в Україні та інтенсифікації сільськогосподарського виробництва в найближчі п’ять років як мінімум 3 млн га чи 10% всіх земель під ріллею повністю виснажаться та деградують. Про це повідомив сьогодні під час семінару “Концентрація земель агрокомпаніями” координатор проекту Land Matrix в Східній Європі Михайло Амосов.

За його словами, великі агропромислові підприємства, в першу чергу тваринницькі господарства, також постійно збільшують екологічний тиск на навколишнє середовище.

“У деяких випадках сумарні викиди агрохолдингів в атмосферу, грунт та воду, співрозмірні з викидами найбільших українських промислових гігантів”, – зазначив Михайло Амосов.

За словами доктора економічних наук Андрія Мартина, Україна сьогодні стала чемпіоном по довготривалості проведення земельної реформи в світі.

“Справа у тому, що наші керманичі так і не дали відповіді, куди ми власне хочемо рухатись — до дрібних сімейних ферм чи великих агрокомпаній”, – зазначив Андрій Мартин.

За його словами, існуючий на сьогодні мораторій на відчуження земель створює дуже сприятливі умови для розвитку агрохолдингів, коли вони можуть користуватись землею не придбавши її у власність.

“Мораторій на відчуження сільськогоподарських земель є інструментом подальшого закріплення великих агрокорпорацій в країні. Ще 5 — 10 років почекаємо і сільське населення може просто щезнути в Україні”, – зазначивАндрій Мартин.

Як зазначила дослідниця Альпійсько-адріатичного університету Крістіна Планк, сьогодні агрохолдинги стали в Україні провідниками інтересів крупного вітчизняного капіталу поєднаного з політичною складовою.

“Для того, щоб досягнути справедливості на ринку землі, ми маємо позбутися олігархічного правління, оскільки на сьогодні олігархи розглядають земельну сферу як сферу збагачення. І роблять вони це через агрохолдинги”, – зазначила Крістіна Планк.

За її словами, малі за площею та багаті країни відчувають сьогодні недостачу продуктивним земель, і через це почали активно інвестувати у землі інших країн для забезпечення своїх потреб.

Паралельно сьогодні також стає все більше поширеним явище захоплення земель у багатьох країнах світу.

Land Matrix є глобальною і незалежною мережею громадських організацій та експертів, яка збирає дані про придбання земель в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Координатором проекту Land Matrix в Східній Європі є представник Центру екологічних ініціатив “Екодія”.

Центр екологічних ініціатив “Екодія” – членська громадська організація, яка об’єднує зусилля активних і небайдужих людей у спільній боротьбі за збереження довкілля та досягнення бажаних соціальних трансформацій.