Youcontrol з'ясовував, що чекає російські банки в Україні | Альтернатива

Youcontrol з’ясовував, що чекає російські банки в Україні

Як зреагує на санкції банківська система, реальна економіка, іноземні інвестори та що буде з вкладами  з’ясовували ЕП разом з Youcontrol.

В четвер пообідді президент Петро Порошенко увів в дію рішення Ради нацбезпеки і оборони  про застосування санкцій до російських банків.

Цьому передувала низка інших визначальних подій, які призвели до такого рішення.

Все почалось з новини в російських ЗМІ про обслуговування російським “Сбєрбанком” клієнтів, що надають паспорти так званих “ДНР” і “ЛНР”.

Реакція українських чиновників не забарилася: одним з перших був міністр МВС Арсен Аваков, який закликав Нацбанк негайно ввести санкції відносно російського банка і взагалі припинити його діяльність в Україні. Потім це питання було винесене на засіданні Кабміну, а згодом відреагувала і РНБО.

Так, 15 березня голова РНБО Олександр Турчинов доручив Нацбанку і Службі безпеки проаналізувати діяльність російських банківських установ та протягом доби внести пропозиції щодо запровадження проти них санкцій.

Того ж дня НБУ оперативно запропонував ввести санкції щодо 5 українських банків з російським державним капіталом, серед яких ПАТ “Сбербанк”, ПАТ “ВТБ”, ПАТ “Промінвестбанк”, ПАТ “БМ Банк”, ПАТ “ВіЕс Банк”.

Пропоновані заходи полягають у забороні будь-яких фінансових операцій на користь материнських структур.

Акціонери російських банків на 1 січня 2017 року

Дочірній Банк Номінальні власники Кінцеві бенефіціари
Сбербанк Росії Сбєрбанк Росії, РФ (100%) Центральний банк Російської Федерації (50%+1 акція)
Промінвестбанк Внєшекономбанк, РФ (99,7%) Уряд Росії (99,7%)
ВТБ Банк Банк ВТБ, РФ (99,9%) Державна корпорація “Агентство з страхування вкладів” (47,2%), Мінфін Росії (32,9%), Федеральне агентство по управлінню державним майном, РФ (12,1%)
БМ Банк Банк Москви, РФ (99,9%) Російська Федерація через Банк ВТБ
ВіЕс Банк Sberbank Europe AG, Австрія  (99,9%) Центральний банк Російської Федерації через Сбєрбанк Росії

Так НБУ застрахувався від виводу капіталу назад до РФ. Разом з тим НБУ не заперечує проти проведення розрахунків між резидентами України та їхніми контрагентами, які мають рахунки в материнських банках.

В НБУ також вважають, що санкції не завадять даним банкам розраховуватись із українськими вкладниками та обслуговувати вітчизняних клієнтів.

ЕП разом з Youcontrol з’ясовували, якими можуть бути економічні наслідки від таких санкцій.

Експансія, що захлинулася

Перш, ніж перейти до аналізу можливих економічних наслідків від даних санкцій, важливо розібратись, яку роль відіграють банки з російським державним капіталом у банківській системі України і як змінились їхні позиції за останні роки?

Експансія російських банків була важливим трендом у розвитку банківської системи за часів президентства Віктора Ющенка та Віктора Януковича. Зростання впливу росіян на сектор продовжувався навіть після виходу західних інвесторів, коли Україна потрапила під удар глобальної фінансової кризи 2008-2009 років.

Так, частка банків з державним російським капіталом в активах системи за 2005-2014 роки зросла з 0,42% до 10,8%, в роздрібних депозитах — з практично нуля до 7%.

Максимальне нарощення присутності росіян було зафіксоване в 2009 році після купівлі Промінвестбанка — з 2,5 до 7,8% активів. В наступні роки уже відбувалась органічна експансія Сбєрбанку Росії в Україні.

Після зміни політичної ситуації та банківської паніки у 2014-2015 роках росіяни почали стрімко втрачати позиції. В очах і без того переляканих вкладників ці фінансові установи сприймалися як агенти країни-агресора.

Тож незабаром російські банки в Україні очолили ренкінги з відтоку депозитів. Середній рівень відношення кредитів до депозитів лишився на високому рівні 214%, середня рентабельність капіталу впала до (-425%) через низьку якість кредитних портфелів і значні відрахування до резервів під кредитні ризики.

Попри виведення з ринку половини місцевих банків, частка державних російських банків на українському ринку депозитів населення скоротилася за останні три роки з 7% до 5,2%, на ринку корпоративних вкладів — з 6,1 до 3,7%, в активах — з 10,8% до 8,8%.

 

Аналітичний відділ YouControl за даними НБУ

 

Аналітичний відділ YouControl за даними НБУ

Для кількох банків з приватним російським капіталом ця криза виявилась останньою. Енергобанк російського бізнесмена і фінансиста Анатолія Данілицького зараз знаходиться у стані ліквідації.

Міноритарні акціонери-росіяни були у таких уже виведених з ринку банків як Траст (Сєргєй Бєляєв, 16%), НК Банк (Валерій Макаренко, 14%) тощо.

Економічні наслідки санкцій

Економістам важко зрозуміти чому питання санкцій реалізується саме зараз, а не відразу після перших фактів агресії у 2014 році, а також чому правоохоронними органами не оприлюднені докази фінансування тероризму, якщо такі мали місце.

Залишивши цю роботу юристам і політологам, спробуємо розібратись виключно в економічних наслідках введення санкцій, прийнявши їх як даність.

У цьому аспекті нас цікавить як зреагує на санкції банківська система, реальна економіка та іноземні інвестори в найближчій перспективі.

Прихильники введення санкцій вважають позитивним згортання діяльності банків, підконтрольних країні-агресору, принаймні, з точки зору зміцнення фінансового суверенітету.

Поверхневого погляду на баланси банків з російським державним капіталом достатньо, щоб зрозуміти: вони значно менш залежні від депозитного фондування у порівнянні зі своїми конкурентами.

Кошти банків, отримані від материнських структур, перевищують суму ритейлових та корпоративних  депозитів. Для українських вкладників — це гарний сигнал, адже чим менше банк має депозитних зобов’язань, тим менший ризик втрати ліквідності через канали банківської паніки. Як уже зазначалося, виведення російських недепозитних коштів блокується санкціями.

 

Аналітичний відділ YouControl за даними НБУ

Попри те, що 150 млрд загальних активів санкційних банків з лихвою покривають 36 млрд депозитних зобов’язань, через нагнітання медійної інформаційної паніки з приводу санкцій, блокування чи пошкодження відділень активістами,  цілком реальним видається  суттєвий відтік депозитів населення з усіх російських банків.

Сбербанк уже ввів ліміт на видачу готівки з кас фізичним особам у розмірі 30 тисяч грн після блокування головного офісу.

Для утримання фінансової стійкості головне, щоб список банків під “народними” санкціями не  виявився ширшим за офіційно затверджений.

Якщо будуть тривати інформаційні атаки, існує ймовірність загальної  паніки через подальше падіння довіри до банківської системи.

Хоча такому негативному сценарію може зарадити достатній обсяг ліквідних коштів та капіталу для вчасного розрахунку із вкладниками, санкції потенційно гальмуватимуть темпи загального приросту депозитів по системі.

 

Аналітичний відділ YouControl за даними НБУ

Другим напрямком впливу санкцій стане подальше згортання кредитування з боку російських банків, з огляду на втрату інтересу до українського ринку та зростання випадків неповернення кредитів з боку недобросовісних позичальників.

Третій важливий ефект, який складно прорахувати, втім він очевидний для економістів — це сигнал іноземним інвесторам щодо високих, а головне непередбачуваних політико-регуляторних ризиків України.

Не варто забувати, що 45,6% акціонерів материнського холдингу Сбєрбанку становлять юридичні особи-нерезиденти, не всі з яких можуть бути пов’язані з урядом агресора, оскільки акції банку торгуються на Лондонській фондовій біржі.

Зрештою, якщо ініціатори санкцій адекватно оцінили можливі ризики і вважають їх гідною ціною за згортання діяльності російських державних банків в Україні, то питання щодо мотивів введення заборон по-суті закрите.

На відміну від того, хто, крім росіян, і на скільки оплатить частину цієї ціни.

А де інші російські банки?

Читачі соцмереж після виходу санкційного релізу від НБУ часто ставили питання “Чому у списку НБУ відсутні банки “Альфа” і “Форвард”, акціонери яких пов’язані з Росією?”.

Формальною відповіддю може бути посилання на рішення РНБО, де прописане завдання дослідити саме ті банки, де є “частка державних банків РФ”, тоді як ці обидва банки мають приватних російських бенефіціарів.

Якщо ж адресувати це питання власне РНБО, то суспільству було б важливо почути офіційну позицію щодо приватних російських фінустанов, зокрема Форвард Банку, 100% капіталу якого за відкритими даними контролює російський бізнесмен Рустам Таріко.

Акціонери Форвард Банку за даними платформи YouControl

 

Питання щодо приналежності “Альфи” – більш дискусійне. Якщо уважно розібратись у структурі власності Альфа банку, а також проданого його власникам  Укрсоцбанку, можна помітити, що віднесення їх до групи російських залежить насправді від строгості підходів.

По-перше, за даними НБУ безпосереднім номінальним акціонером Альфа Банку є кіпрська компанія ABH Ukraine Limited , Укрсоцбанку – ABH Holdings S.A, що зареєстрована в Люксембурзі.

Номінальний власник Альфа-Банку за даними платформи YouControl

 

По-друге, 9,9% обох великих банків після угоди належить італійцям з UniCredit S.p.A.

По-третє, їхні найбільші акціонери Михайло Фрідман та Герман Хан із сукупною часткою в капіталі близько 54% мають громадянство Ізраїлю і проживають у Великобританії. З іншого боку, загальновідомо де зароджувався і досі традиційно зосереджений їхній бізнес.

Офіційно громадянами Росії, за даними НБУ, є лише їхні бізнес-партнери Олексій Кузмічьов (проживає в Великобританії) та Пьотр Авен, що контролюють 16,3 та 12,4% відповідно.

Альфа банк та “Укрсоцбанк” набули рис транснаціональних банків із змішаною структурою власності і позиціонуються як частина європейського холдингу. Втім, чи буде це достатнім аргументом для активістів.

Роман Корнилюк, фінансовий аналітик YouControl